10. Ситуаційна задача Пацієнт скаржиться на різкий біль в лівому колінному суглобі, оніміння ступні, які з'явились в результаті ДТП 3 години тому. Ступня бліда, холодна. Пульс на a. dorsalis pedis відсутній. Колінний суглоб потовщений, деформований, кінцівка вкорочена на 5 см. Пасивні та активні рухи в колінному суглобі різко болючі, обмежені, відмічається пружна деформація.
За результатами обстеження поставте та обгрунтуйте попередній діагноз, визначте подальшу тактику обстеження? Обґрунтуйте подальшу тактику лікування пацієнта враховуючи тип пошкодження та можливі ускладнення? Додаткові питання. - Клінічні симптоми пошкодження передньої, задньої схрещених зв'язок, бічних зв'язок колінного суглоба.
- Симптоми пошкодження менісків колінного суглоба.
- Тактика лікування при пошкодженнях менісків колінного суглоба (консервативне лікування, шов меніска, резекція меніска).
11. Ситуаційна задача Хвора 62років впала на простягнуту вперед руку з висоти властного зросту під час ходи. Відчула різкий біль в плечовому суглобі. Намагалася підвестися та стати на ноги – відчула повторно хруст в плечі та знову біль. Після отримання травми стали неможливими всі активні рухи в плечовому суглобі, спроба рухів супроводжується болем в дельтовидній ділянці. Плечовий суглоб збільшений в розмірах за рахунок набряку і гемартрозу, деформований, контури його згладжені. Позитивний симптом осьового навантаження. Різкий біль при пальпації нижче проекції головки плечевої кістки, біль в проекції великого горбика. Хвора має зайву вагу тіла, в анамнезі операція на щитовидній залозі, приймає тироксин.
Сформулюйте діагноз? Назвіть причини зміщення відламків? Лікування? Коли виконується контрольна рентгенографія пошкодженого сегменту? Додаткові питання: - Для якої вікової категорії характерні дані ушкодження?
- Класифікація переломів проксимального відділу плечової кістки
- Причини посттравматичної контрактури плечового суглоба
12. Ситуаційна задача Xвора 63р., впала на розігнуту в променево-зап'ястному суглобі руку. Скаржиться на болі і неможливість рухів у правому пременево-зап'ястному суглобі. Дистальний відділ передпліччя штикоподібно деформований – деформація «столової вилки», набряк м'яких тканин. Пальпація різко болюча. На рентгенограмах визначається перелом променевої кістки в зоні дистального метаепіфізу, лінія злому проходить горизонтально.
Сформулюйте діагноз. Назвіть типові зміщення відломків і лікувальні маніпуляції по відновленню сегмента. Додаткові питання: Які можливі ускладнення при консервативному лікуванні даного ушкодження? Класифікація переломів дистального епіметафізу променевої кістки. 13. Ситуаційна задача Хворий 23 років травму отримав в ДТП. Був пасажиром таксі. Скаржиться на виражену біль в лівому кульшовому суглобі. Лежить на спині, вимушене положення тіла. Вираженість лордозу з поперековому відділі хребта. Ліва нога зігнута, приведена і ротована назовні. Відмічається вкорочення кінцівки. Пальпаторно - западання під пупартовою зв'язкою зліва і вип'ячування над ділянкою вертлужної впадини ззаду. Рухи в кульшовому суглобі різко обмежені, вкрай болючі, позитивний симптом "пружиного опору». Неможливість вирівняти нижню кінцівку.
Ваш діагноз? Тактика лікування? Яке віддалене ускладнення можливе даного ушкодження? Додаткові питання: Визначення «центральний вивих стегна». 14. Ситуаційна задача Хворий 35 р. впав на напіврозігнуту праву руку. Відчув сильний біль в передпліччі, ліктьовому суглобі, перестав функціонувати ліктьовий суглоб. Клінічно передпліччя дещо вкорочено, деформація, набряк м'яких тканин в області ліктьового суглобу. Рухи в останньому різко обмежені, при намаганні рухів - біль і відчуття перепони по передньозовнішій поверхні суглоба. Пальпаторно в цій зоні визначається вип'ячування. На межі верхньої і середньої третини ліктьової кістки визначається болючість, патологічна рухомість і крепітація.
Попередній діагноз? Лікування? Коли виконується контрольна рентгенографія пошкодженого сегменту, умови виконання? Додаткові питання: Можливі ускладнення даного ушкодження? Диференційна діагностика. 15. Ситуаційна задача До лікаря звернувся пацієнт 42років, спортивної тілобудови з скаргами на болі у лівому колінному суглобі, помірне обмеження рухів - дефіцит розгинання 10
0, можливе згинання від 10
0 до 100
0, порушення ходи – шкутильгає, біль посилюється під час тривалої ходи, після фізичних навантажень і повністю зникає у спокою. З анамнезу з'ясовано, що 8 років тому отримав під час занять спортом травму лівого колінного суглоба, за допомогою не звертався, лікувався самостійно. З часом почав відчувати невпевненість (нестійкість) в колінному суглобі. При огляді колінний суглоб звичайної форми і конфігурації. При пальпації температура в області суглоба в межах норми. Біль локалізується вздовж медіальної зв'язки, проекції медіальної суглобової щілини, помірний синовіт колінного суглоба, позитивний симптом «передньої висувної шухляди», «Лахман» - тест. На рентгенограмі лівого колінного суглоба в передньо-задній проекції звуження суглобової щілини, переважно в медіальному відділі суглоба, крайові кісткові розростання більше по медіальній поверхні, субхондральний склероз.
- Первинний діагноз?
- Яка причина даних змін в колінному суглобі?
- 3 якими захворюваннями колінного суглоба необхідно провести диференційну діагностику?
- Ваш план лікування?
Додаткові питання: Дайте визначення поняття: деформація суглоба, контрактура суглоба, остеоартроз, остеонекроз.